تبلیغات
بهار - معرفی سیستم dcs

بهار
 

dcs:مخفف Distributed Controller System است، هدف از آن انجام عملیات كنترلی به صورت غیرمتمركز یا توزیع شده می باشد. در این سیستم كلیه كنترلرها و یا سنسورهای محلی در پروسس به اتاق كنترل آورده شده و پس از پردازش نرم افزاری مثلا: برای کنترل دمای یک راکتور واحد شیمیایی بصورت کنترل PID و یا فازی و یا هر نوع کنترل طراحی شده در نرم افزار سیستم بصورت اتوماتیک یا از پیش طراحی شده و یا بصورت دستی در نهایت سیگنال متناسب با با دستگاه یا المان کنترل شونده بصورت خروجی و متمركز انجام می شود .این در حالی است كه در سیستم های نیوماتیك قدیمی كنترلرها اکثرا به صورت محلی وجود داشت كه در سایت نصب شده اند اما در DCS دیگر كنترلری در محل سایت نداریم ؛ آنچه اساسا در سیستم DCS رخ می دهد ؛ تقسیم عملیات كنترلی بین چندین كنترل كننده است كه در اتاق كنترل قرار گرفته اند ؛ به دلیل همین تقسیم است كه سیستم Distributed نام گذاری شده است. در این سیستم حلقه های ساده ای متشكل از Field و كنترلر وجود دارد كه این كنترلرها (میكروپروسسورها) در یك لایه بالاتر در سطح supervisor به هم متصل هستند .

برای DCS می توان چهارسطح كاری در نظر گرفت :

  1. Field: در این سطح ما با سنسورها و عملكردها سرو كار داریم.
  2. Marshal cabinet: ترمینالهایی كه wiring را مرتب می كنند در این ترمینالها ایزولاتور ؛ signal conditioner barriers و… موجود است.
  3. Process station: شامل كابینت هایی است كه داخلشان كارت I/Oو كنترلرها قرار دارد.
  4. :Operator station جایی كه اپراتور می نشیند plant را نظارت می نماید.

در این جا I/O Bus به صورت سریال است.,  و كنترلرهای مختلف از طریق data highway به هم متصل هستند و گاها از پروتكل  RS485یا   RS232استفاده می کنند. معمولا پروتكل data Highway  را توسط یک interface تبدیل به پروتكل Ethernet می نمایند. مثلا از انواع این interface هامی توان به HDL اشاره كرد. ارتباطLAN از طریق كابل كواكسیال ; زوج سیم یا فیبرنوری صورت می گیرد. در سیستم DCS معمولا كنترلرها به صورت Full redundant هستند . به این صورت كه دو تا كنترلر در مدار وجود دارد یكی slave و دیگری  master ;   slaveدائما سالم بودن master را چك می كند چنانچه درست عمل نكند ، خود master , slave می شود. (hand shaking) كارت های I/O هم قابلیت redundancy دارند ولی آنچه در مورد كارتهای I/O باید دقت شود آن است كه كارت هایی كه redundant یكدیگر هستند در یك rack قرار نگیرند ؛ كه اگر احتمالا back planدچار مشكل شد بتوان از كارت redundant استفاده نماییم . به طور خلاصه می توان معماری یك سیستم DCS را به صورت زیر نمایش داد.

 در سیستم PID , DCS در كنترلرها انجام می شود . نكته بسیار مهم در مورد DCS قابلیت ذخیره سازی اطلاعات است. در سیستم های قدیمی چنانچه از اطلاعات بدست آمده استفاده نماییم ؛ اطلاعات ازبین می رود در حالیكه در سیستم DCS قابلت ذخیره سازی اطلاعات دارد. مشكل عمده در سیستم های DCS ،Vendor dependent بودن این سیستم است ؛ مثلا اگر كنترلر از یك شركت خریداری كنیم ؛ قطعات یدكی را هم باید از همان شركت بخریم .

نوشته شده در تاریخ جمعه 23 اردیبهشت 1390 توسط ali gazestani
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگ